Rekonstrukcja twarzy Anny Boleyn w 3D3D reconstruction of Anne Boleyn’s face

Rekonstrukcja twarzy Anny Boleyn w technice 3D, w oparciu o portret z National Portrait Gallery

Zawsze chciałam aby ktoś zrobił rekonstrukcję twarzy Anny Boleyn opartą na jej słynnym portrecie z National Portrait Gallery. Niestety nie doczekałam się i tym ‘kimś’ postanowiłam zostać ja we własnej osobie. Znalazłam program umożliwiający rekonstrukcję twarzy w technice 3D na podstawie zdjęć danej osoby. Jako, że zdjęć Anny Boleyn nie posiadamy, wykorzystałam jej portret. Cóż, różnie to było, musiałam włożyć w rekonstrukcję sporo czasu, aby twarz Anny Boleyn przypominała twarz ze słynnego portretu. Za pierwszym razem zrekonstruowana twarz Anny wyglądała ponoć jak Cher – a przynajmniej takie komentarze pojawiły się na mojej stronie na Facebooku. Postanowiłam zrobić więc jeszcze jedną rekonstrukcję i efekt załączam Wam na zdjęciu.

This is a 3D reconstruction of Anne Boleyn's face, based on National Portrait Gallery

I’ve always wanted someone to do a 3D reconstruction of Anne Boleyn’s face, based on her famous NPG portrait. it never happened so I decided to become this ‘someone’. I learned how to use a program for 3D face reconstruction. This program gives a chance to make a 3D face reconstruction based on photographs. Well, obviously we do not have Anne Boleyn’s photographs so I used her portrait. It was quite hard to do such reconstruction. At my first reconstruction, many of you commented that Anne looked like Cher. I admit – I got too creative with first work. But my second reconstruction is successful – I worked on it for few days, and here it is!

I based Anne Boleyn’s 3D face reconstruction entirely on NPG portrait. It came out very realistic and reconstructed Anne looks a lot like on her portrait. What is even more interesting – I noticed that after reconstruction, Anne looks similar also to John Hoskins’ miniature, and this miniature is the most authentic likeness of Anne Boleyn.

Moim zdaniem rekonstrukcja się powiodła – twarz Anny Boleyn wygląda prawie jak twarz z portretu, a mnie osobiście bardzo również przypomina podobiznę Anny Boleyn z miniatury Johna Hoskins’a, choć moja rekonstrukcja opierała się w całości na portrecie z National Portrait Gallery. Sądzę że podobieństwo do miniatury Hoskinsa, która uważana jest za najbliższy prawdzwie wizerunek Anny, nie jest przypadkowa. Moim zdaniem Anna Boleyn mogła wyglądać właśnie tak jak na rekonstrukcji.

Do fotomontażu użyłam zdjęcia które zrobiła Milara ; ciężko było znaleźć zdjęcie wzorowane na portrecie NPG, ale udało się :-)

Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii – jak Waszym zdaniem prezentuje się rekonstrukcja? Czy uważacie , że tak mogła wyglądać Anna Boleyn? Moim zdaniem jak najbardziej. Trafny wydaje się więc komentarz weneckiego ambasadora który po zobaczeniu Anny Boleyn na własne oczy, powiedział iż ‘nie jest ona najpiękniejszą kobietą na świecie’ lecz mimo tego rozpływał się nad jej pięknymi ‘czarnymi oczami’. Z rekonstrukcji wyłania się twarz kobiety ładnej, choć o innym typie urody niż był w tamtym okresie preferowany.

For this montage I used Milara’s photograph based on NPG portrait of Anne Boleyn (I had to paste the reconstructed face). It wasn’t easy to find a real-life photograph based on Anne’s portrait, and I didn’t wanted to use any actresses pictures.

I think that Venetian ambassador’s comment about Anne Boleyn is entirely accurate ;

“Madame Anne is not the handsomest women in the world (…) her eyes, (…) are black and beautiful” /Francesco Sanuto, 1532/

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
6 Responses
 1. Sylwia says:

  Dziękuję Aniu :-) Tak, planuję zrobić też rekonstrukcję twarzy Henryka VIII, 6 żon oraz innych postaci związanych z Tudorami (Elżbieta, Maria itp.). Na pewno trochę to potrwa – nad Anną siedziałam sporo czasu :-)
  Myślę że ta wersja to wersja oficjalna i końcowa bo ciężko jest stworzyć taką rekonstrukcję – jak zmieniam np. oczy (kształt) to automatycznie zmieniają się też inne partie twarzy, więc nie będę już nic zmieniała.

 2. Moraine says:

  A zdradzisz, z jakiego programu korzystałaś?

 3. Jane Grey says:

  Teraz już wiem dlaczego Henryk by tak Anną zafascynowany – jeżeli tak wyglądała w rzeczywistości :)

 4. Lucia says:

  Bardzo dobra robota, swietna rekonstrukcja. Mam podobne zdanie co Ania – malo wyrazne oczy, brak im chyba rzes i czegos na podobe powiek. Owszem takie ma portrecie, ale sa one bardzo “plaskie”… moze warto zrobic jej bardziej “ludzkie” oczeta??? Tak czy inaczej, milo widziec “prawdziwa” Anne :P

 5. Sylwia says:

  Witaj Barbaro!
  Dziękuję za te słowa. Chciałabym zobaczyć Twoją koleżankę ;-)

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371