Anna Boleyn urodziła się w 1501 lub 1507 roku. Niestety, nie znamy dokładnej daty narodzin przyszłej Królowej Anglii, ale znamy mnostwo innych faktów z jej życia.

Rodzicami Anny Boleyn byli Tomasz Boleyn i Elżbieta Howard. Ojciec Anny był cenionym dyplomatą i wschodzącą gwiazdą na królewskim dworze. Matka, Elżbieta, pochodziła z wpływowej i liczącej się rodziny Howardów. Dziadek Tomasza Boleyna, a więc Anny pradziadek, Geoffrey Boleyn był bogatym bławatnikiem, a w 1457 roku został mianowany Burmistrzem Londynu. W 1462 r. Geoffrey Boleyn zakupił Hever Castle, który wymagał remontu. Boleyn poślubił Annę Hoo, współdziedziczkę Lorda Hoo. Kolejne małżeństwa w rodzinie Boleynów były zawierane z damami z wyższych sfer, i tak na przyklad : William Boleyn (syn Geoffrey’a i Anny Hoo) poślubił Lady Margaret Butler, kobietę która była córką a zarazem współdziedziczką siódmego Earla Ormonde. Ich synem był Tomasz Boleyn, ojciec Anny, który był najstarszy spośród dziesięciorga rodzeństwa. Tomasz Boleyn jak już wspomniałam wyżej, zawarł małżeństwo z Elżbietą Howard,córką Drugiego Księcia Norfolk. Howardowie byli potężną rodziną, która z czasem zdobywała więcej wladzy i prestiżu. Elżbieta Howard wywodziła się z linii rodowej samego króla Edwarda I, a więc Anna Boleyn pomimo iż ze strony ojca miała korzenie kupiecki, to ze strony matki miała korzenie królewskie. Nieco światła na królewską krew Anny Boleyn rzuca Antonia Fraser, autorka książki ‘6 żon Henryka VIII’ :

W gruncie rzeczy potomkowie Edwarda I w początkach szesnastego stulecia
nie byli wcale bardzo ekskluzywnym klanem. W kraju o względnie nielicznej
arystokracji, często zawierającej małżeństwa we własnym obrębie, wiele
szlacheckich rodzin mogło od niego wywieść swój rodowód. Powinowactwo
sięgające do początków trzynastego wieku i do oddalonego o siedem pokoleń
przodka Anny Boleyn może też wydawać się nieco mgliste. Ale tak uważano by
według kryteriów dwudziestowiecznych; w owych czasach, kiedy krew królewska
dawała jej posiadaczowi magiczny urok, nawet jej kropla była istotną
przewagą dla kobiet odpowiedzialnych za przedłużenie rodu. Pochodzenie
żony, która mogłaby urodzić mężowi “księcia”, było tu ważnym względem.

Anna Boleyn miała siostrę Marię, która prawdopodobnie była od niej starsza (ur.około 1499 r.) oraz brata Jerzego który urodził się około roku 1504. Boleynowie mieli jeszcze dwóch synów którzy niestety zmarli w dzieciństwie. Tomasz Boleyn doskonale zdawał sobie sprawę, iż edukacja jest niezmiernie ważnym elementem wychowania dzieci, dlatego też zatroszczył się o wykształcenie swoich pociech. Anna i Maria zostały wysłane za granicę, a Jerzy pozostał w kraju gdzie uczył się na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Anna na dworze Małgorzaty Habsburg

Dziewczynki z liczących się rodzin miały niesamowitą szansę aby wyjechać za granicę i tam służyć jako dama dworu Królowej, jednocześnie kształcąc się. Anna Boleyn była jedną z nich. Tomasz Boleyn znał Małgorzatę Habsburg, a ona ceniła jego dyplomatyczne zdolności, dlatego też przystała na jego prośbę, aby wzięła Annę jak swoją dworkę. Anna wywarła pozytywne wrażenie na Krolowej, która napisała pochwalny list Tomaszowi Boleynowi w którym wyraziła zachwyt nad jej inteligencją i manierami. Małgorzata użyła sformuowania iż Anna była w ‘młodym wieku’ co dzisisaj stanowi nie lada wyzwanie dla historyków w sporze o datę narodzin Anny. Minimalny wiek umożliwiający dziewczynce służbę na dworze, to 13 lat. Gdy przyjmiemy iż Anna urodziła się w 1501 r. to w 1513 r. miała 12 lat. Jeżeli natomiast urodziła się w 1507 r. miała zaledwie 6 lat. Dlaczego Małgorzata habsburg miałaby odnosić się do wieku Anny jako ‘młodego’ skoro była w wieku każdej z dam dworu? Można to interpretować na dwa sposoby – Anna miała 6 lat a więc faktycznie była jeszcze małym dzieckiem, a jej maniery i mądrość budziły podziw. Jednak bardziej prawdopodobnym wydaje się fakt, iż Anna miała 12 lat, i pomimo tego wciąż była dzieckiem, dlatego Małgorzata Habsburg tak pochlebnie się o niej wypowiedziała.

Małgorzata Habsburg

Małgorzata Habsburg była niesamowitą postacią. Była córką Maksymiliana I Habsburga, cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Maksymilian zaplanował zycie Małgorzaty już od jej namłodszych lat – na mocy umowy w Arras, dwuletnia wtedy Małgorzata została zaręczona z delfinem Francji Karolem, oraz została wysłana do Francji aby przygotowac się do roli królowej. Do małżeństwa jednak nie doszło i Małgorzata ostatecznie poślubiła Jana z Asturii, brata Katarzyny Aragońskiej. Niestety, Jan zmarł po zaledwie sześciu miesiącach od ślubu, prawdopodobnie na gruźlicę (miał wtedy 18 lat, Małgorzata była dwa lata młodsza). Małgorzata spodziewała się w tym czasie dziecka, które jednak urodziło się martwe. W związu z tym iż Jan z Asturii nie miał potomka, tron Hiszpański należał się Dynastii Habsburgów gdyż sioistra Jana, Joanna (zwana szaloną) wyszła za mąż za Filipa Pięknego (brata Małgorzaty). W 1501 roku Małgorzata Habsurg wyszła za mąż po raz drugi – jej małżonkiem został Filibert II, książę Sabaudii (krainy w południowo-wschodniej Francji). Niestety również to małżeństwo nie trwało długo – w 1504 roku Książę zmarł w wieku zaledwie 24 lat. Małgorzata Habsburg nigdy więcej nie wyszła za mąż, i przez dworzan była zwana ‘Damą w żałobie’.
W 1507 r. ojciec mianował Małgorzatę namiestniczką Niderlandów oraz opiekunką Karola, przyszłego cesarza. Główną siedzibą Małgorzaty stało się Mechelen, gdzie stanął jej pałac w którym przebywała również Anna Boleyn. W 1515 roku Małgorzata straciła tytul namiestniczki który odebrał jej Karol, rok później siadając na tronie. Jednak w 1519 r. Małgorzata odzyskala tytuł i tym samym stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Europie.
Małgorzata Habsburg była kobietą świetnie wykształconą, kochała poezję,muzykę,taniec. Była patronką wielu artystów, jej dwór był uznany za jeden z najbardziej wpływowych i nowoczesnych. Osobowość Anny Boleyn w dużej mierze ukształtowała się pod wpływem Małgorzaty Habsburg. Anna bez wątpienie podziwiała zdolności polityczne, oraz liczne talenty swojej pani.

Na dworze Francuskim

Około piętnastu miesięcy Anna Boleyn spędziła na dworze Małgorzaty Habsburg. Już w 1514 mlodziutka Anna została wysłana do Francji, u boku siostry Króla Henryka VIII, Marii Tudor która miała poślubić francuskiego władcę. Niestety, zaledwie 3 miesiące po zawarciu małżeństwa Król zmarł, a większość dwórek Marii Tudor zostało odesłanych do domu. Kiedy okazało się, że Maria Tudor nie spodziewa się dziecka, na mocy prawa salickiego królem został Franciszek I, poślubiając piętnastoletnią Klaudię. Anna Boleyn została damą dworu nowej królowej.Jak opisuje Antonia Fraser :

‘Anna Boleyn została we Francji przez następne sześć czy siedem lat.
Właściwie stała się Francuzką i tak odnosiłby się do niej dwór angielski,
skłonny do zachwycania się wszystkim co francuskie, od strojów do manier. I
ona też zapałała wielką miłością do wszystkiego co francuskie, nie tylko do
języka, którym mówiła “prosto i dostojnie”, ale też do francuskiej poezji i
muzyki.’

Jak również Fraser podaje, dwór francuski slynął z rozpusty i niemoralnego życia. Sam Franciszek I miał wiele kochanek,w tym siostrę Anny, Marię,którą w późniejszym okresie nazwał ‘swoja angielską klaczą’ oraz ‘kurtyzaną niecną nade wszystkie’. Jaki wpływ ta atmosfera miała na młodą Annę? Jako dama dworu Królowej Klaudii, Anna wszędzie jej towarzyszyła. Klaudia niemal co rok była w ciąży, w związku z tym przebywała z dala od królewskiego dworu. Ponadto była znana ze swoich wysokich norm moralnych, co na pewno wpływało na jej damy dworu. Ostatecznie Klaudia zmarła w 1524 roku, mając zaledwie 24 lata.

Anna Boleyn powróciła do Anglii w 1521 r. Jej nienaganne maniery, urok osobisty, świetne wykształcenie oraz wyczucie stylu sprawiły, że stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych dam dworu. Anna rozpoczęła służbę na dworze angielskim jako dama dworu Katarzyny Aragońskiej. Już wkrótce Henryk VIII zwróci uwagę na tę młodą, ambitną i utalentowaną kobietę, która wywróci do góry nogami nie tylko jego świat, ale też całą Anglię.

Anne and Henry Percy

  • Language

  • Archives

    • 2018 (2)
    • 2017 (8)
    • 2016 (7)
    • 2014 (2)
    • 2013 (9)
    • 2012 (22)
    • 2011 (70)
    • 2010 (9)
  • Newsletter

  • Facebook

  • Currently Reading

    ISBN:  9781848945371