Edukacja i wczesna młodość

Scena z serialu 'Dynastia Tudorów' (SHOWTIME); od lewej : Król Henryk VIII (Jonathan Rhys Meyers), Sir Tomasz Boleyn (Nick Dunning) oraz Jerzy Boleyn (Padraic Delaney)

Jerzy Boleyn urodził się prawdopodobnie około 1504 roku w Blicking Hall, jako najmłodszy syn Tomasza i Elżbiety Boleyn, który przeżył dzieciństwo.Dzieciństwo Jerzy spędził w Hever Castle, posiadłości która przeszła na własność jego ojca w 1505 roku. W przeciwieństwie do swoich sióstr które kształciły się za granicą, Jerzy pozostał w Anglii pobierając nauki na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Jerzy pojawił się na dworze królewskim w 1514 roku, jako dziesięcioletni chłopiec i wkrótce zaczął służyć Królowi Henrykowi VIII. Tomasz Boleyn wiązał ogromne nadzieje z Jerzym. Pragnął aby podążał on jego śladami i w przyszłości stał się politykiem i dyplomatą.

Około 1524 roku, Jerzy poślubił Joannę Parker. W prezencie ślubnym państwo młodzi otrzymali od króla Henryka dwór Grimston Manor w hrabstwie Norfolk. Małżeństwo przeszło do historii jako nieszczęśliwe. Niektórzy historycy fakt ten tłumaczą homoseksualną orientacją Jerzego, jednak wielu twierdzi, iż był on po prostu kobieciarzem, co wyklucza jego domniemaną homoseksualność. Joanna Parker był również zazdrosna o relacje pomiędzy Jerzym a jego siostrą Anną – ja wiadomo, byli oni sobie bardzo bliscy. Krąży wiele legend co do roli  Parker w procesie Jerzego Boleyn’a – został on oskarżony o kazirodztwo z Anną. Według niektórych doniesień, Joanna Parker zeznała iz jej mąż i jego siostra popełnili kazirodztwo w 1535 roku, oraz iż to właśnie Jerzy był ojcem dziecka które Anna Boleyn poroniła w styczniu 1536. Zeznania Joanny wzięły się prawdopodobnie z chęci ukarania męża za jego bliskie relacje z siostrą, oraz zazdrość o Annę, jednak nie ma dowodów potwierdzających że Parker złożyła zeznania.

Kariera na dworze królewskim

Jako brat królewskiej kochanki (Marii Boleyn), Jerzy miał z tego wiele korzyści. W 1525 r. został członkiem Prywatnej Komanty. Kiedy romans Henryka VIII i Marii Boleyn zakończył się, Król zwrócił uwagę na drugą siostrę Boleyn – Annę. Gdy Anna nie chciała zgodzić się na pozostanie metresą, Henryk zainteresował się nią jeszcze bardziej. Wkrótce jasnym stało się, że Król planuje poślubić pannę Boleyn, w związku z czym poczynił kroki aby rozwieść się z Katarzyną Aragońską. Rodzina Anny czerpała korzyści z jej wpływu na Króla.

Prawdziwa kariera Jerzego rozpoczęła się w 1529 r, kiedy został on mianowany na rycerza, oraz odzyskal pozycję w Prywatnej Komancie. Otrzymał również tytuł Hrabiego Rochford.  Jerzy prawdopodobnie odziedzczył po ojcu zdolności dyplomatyczne, dlatego też, pomimo młodego wieku, został ambasadorem reprezentującym Króla na zagranicznych dworach. Był zdecydowanie młodszy od innych mężczyzn na stanowisku ambasadora, jednak można przypuszczać iż pomimo faktu,że otrzymał pozycję ze względu na prośbę Anny, był również utalentowany.

To m.in. Jerzy został wysłany w marcu 1533 r. do Francji, aby poinformować francuskiego króla Franciszka I, iż Król Henryk VIII poślubił Annę Boleyn.  Na przełomie maja i sierpnia tego samego roku, Jerzy ponownie wyjechał do Francji, wraz ze swoim wujem Księciem Norfolk, aby wziąć udział w planowanym spotkaniu pomiędzy Franciszkiem I a papieżem. To własnie podczas pobytu we Francji Jerzy dowiedział się iż Król Henryk VIII został ekskomunikowany przez papieża, i to Jerzy przekazał Krolowi tę wieść. Jerzy był często wysyłany do Francji w sprawie małżeństwa Anny Boleyn i Henryka VIII – w lipcu 1534 r. Jerzy został po raz kolejny wysłany do Francji aby zorganizować spotkanie pomiędzy Henrykiem VIII i Anną Boleyn oraz Franciszkiem I – Anna spodziewała się wtedy dziecka, i nie chciała podróżować w stanie błogosławionym.  Ostatnia misja dyplomatyczna Jerzego we Francji miała miejsce w maju 1535 roku. Celem tej misji było przekonanie Króla Franciszka do ślubu córki Henryka VIII i Anny Boleyn – Elżbiety, oraz trzeciego syna Franciszka.

Henryk VIII cenił Jerzego Boleyna, dlatego wielokrotnie nadawał mu tytuły i pozycje. Wiele z nich zostalo nadawanych ze względu na Annę, która cieszyła się bliskimi relacjami z bratem.

Charakter

Jerzy Boleyn pomimo błyskotliwej kariery w polityce, był znany jako poeta. Podobnie jak Anna, uwielbiał poezję, muzykę, taniec, śpiew i sztukę. Opowiadał się także po stronie reformacji – po jego śmierci okdryto wiele książek na jej temat.  Panowało wiele plotek na temat Jerzego – jedną z nich była domniemana homosekualność. Jednak informacji na ten temat dostarcza wiersz w którym Jerzy jest przedstawiony jako kobieciarz.

Upadek

Scena z serialu 'Dynastia Tudorów' (SHOWTIME); przemowa Jerzego Boleyna (Padraic Delaney) przed egzekucją

Kiedy w styczniu 1536 roku Anna Boleyn poroniła dziecko (spekulowano iż płci męskiej) wielu orzekło iż ‘straciła swego wybawcę’. Pozycja Królowej znów była krucha – po urodzeniu córki w 1533 r., oraz poronieniu w 1534 r., Anna po raz kolejny zawiodła oczekiwania Henryka VIII. Brak męskiejgo potmka popchnął Króla w  ramiona ambitnej Joanny Seymour, która doskonale wiedziała jak wykorzystać pożądanie Henryka. Wkrótce jasnym stało się iż królewskie małżeństwo przechodziło poważny kryzys.

23 kwietnia 1536 r. Jerzy Boleyn miał otrzymać zaszczyt wstąpienia do Orderu Podwiązki  – było to najwyższe cywilne i wosjkowe odznaczenie w Anglii. Jednak zaszczyt przypadł przeciwnikowi rodziny Boleyn, sprzymierzeńcowi Seymourów – Nicolasowi Carewe. Był to pierwszy znak, że Anna Boleyn traci łaskę króla. Następnego dnia, Henryk VIII powołał specjalną komisję mającą na celu zbadać sytuację w królestwie oraz wykryć zdardy.

1 maja 1536 r. odbyły się turnieje, jak zwykle w tym dniu, w których uczestniczył także Jerzy. Henryk VIII i Anna Boleyn również byli obecni, jednak Król po otrzymaniu wiadomości od posłańca szybko opuścił Greenwhich i już nigdy nie zobaczył ani Anny, ani Jerzego.

2 maja 1536 r. Anna i Jerzy Boleyn zostali aresztowani i osadzeni w Tower of London. Wraz z nimi zostało aresztowanych jeszcze czterech mężczyzn – nadworny muzyk Mark Smeaton, Sir Henryk Norris – skarbnik Szkatuły Królewskiej,  Sir Franciszek Weston – przyjaciel króla,  oraz Sir William Brereton. Królowa została oskarżona na podstawie sfałszowanych zarzutów o cudzołóstwo i kazirodztwo z Jerzym, oraz o planowanie zabicia Króla, co równało się zdradzie stanu.

Proces męzczyzn oskarżonych o cudzołóstwo z Anną Boleyn odbył się 12 maja. Proces Anny i Jerzego – 15 maja. Nie było żadnych dowodów wskazujących iż Jerzy i Anna popełnili kazirodztwo, do wiadomości podano jedynie iż ‘pewnego razu Jerzy spędził dużo czasu w komnacie swej siostry’. Podczas procesu Jerzy Boleyn bronił się stanowczo lecz również ostrożnie. Według naocznych świadków, ‘nawet Tomasz More nie odpowiadał tak mądrze na zarzuty’.

Niestety, los Anny i Jerzego był przesądzony – oboje zostali skazani na smierć. Anna Boleyn oczekiwała na spalenie na stosie, gdyż taka była kara za zdradę stanu w przypadku kobiety, Jerzy natomiast miał być powieszony i poćwiartowany. Ostatecznie Król Henryk VIII zadecydował iż oboje zostaną ścięci – Anna Boleyn otrzymała specjalnie sprowadzonego kata z Francji, który wykonał wyrok mieczem.

Jerzy Boleyn został ścięty 17 maja 1536 r. Przed śmiercią wygłosił długą przemowę, w której bronił swej wiary oraz zachęcił ludzi aby ‘nie pokładali nadziei w marnościach tego świata’ lecz ‘w Bogu’ :

“Moi panowie, nie przybywam tu jako kaznodzieja, by was pouczać, lecz po to aby umrzeć, gdyż prawo upomina się o mnie i prawu oddaję się do dyspozycji.”

Do ostatniej chwili wielu ludzi wierzyło, iż Jerzy Boleyn zostanie ułaskawiony. Niestety, brat Królowej został ścięty. Do dzisiaj nie zachował się żaden portret Jerzego – prawdopodobnie wszystkie jego podobizny (jak i jego siostry) zostały zniszczone.

Źródła :

1. Antonia Fraser ‘Sześć żon Henryka VIII’

2. Eric Ives : ‘Life and Death of Anne Boleyn’

  • Language

  • Archives

    • 2018 (2)
    • 2017 (8)
    • 2016 (7)
    • 2014 (2)
    • 2013 (9)
    • 2012 (22)
    • 2011 (70)
    • 2010 (9)
  • Newsletter

  • Facebook

  • Currently Reading

    ISBN:  9781848945371