Maria Boleyn urodziła się w Blicking Hall jako córka Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard. Nie znamy dokładnej daty narodzin Marii, ale wielu historyków twierdzi iż była ona starsza od swojej siostry Anny, i urodziła sie około 1499/1500 roku.

Życie we Francji

W epoce Tudorów edukacja była bardzo ważnym elementem wychowania dziecka, toteż ojciec Marii zadecydował iż jego dzieci otrzymają staranne wykształcenie. Anna Boleyn została wysłana na dwór Małgorzaty Habsburg w 1513 roku, natomiast Maria w 1514 roku udała się do Francji.

We Francji młoda Maria służyła sioistrze Króla Henryka VIII – Marii Tudor, która to została żoną króla Francji  Ludwika XII Walezjusza 9 października 1514 r. Niestety, zaledwie 3 miesiące po zawarciu małżeństwa Król zmarł, a większość dwórek Marii Tudor zostało odesłanych do domu. Maria Boleyn jednak została na dworze francuskim, prawdopodobnie dlatego iż jej ojciec został angielskim ambasadorem. Maria Boleyn została damą dwaoru nowej Królowej, Klaudii de Valois, żony Króla Franciszka I Walezjusza.

We Francji Maria Boleyn miała wielu adoratorów, a jednym z nich był sam król Franciszek I. Król wypowiedział się o Marii iż jest ‘wielką kurtyzaną najsławniejszą ponad wszystkie’ oraz nazwał ją ‘swoją angielską klaczą’ .

Maria Boleyn była uważana za piękną kobietę, ładniejszą od swej sioistry Anny. Faktycznie, Maria Boleyn musiała mieć w sobie to ‘coś’ co przyciągało uwagę, skoro była kochanką Franciszka I, oraz obiektem westchnień wielu dworzan i dyplomatów. Również fakt iż król Henryk VIII uczynił z niej swą kochankę na cztery lata, świadczy iż Maria musiała być co najmniej ładdna.

Powrót do Anglii i małżeństwo

Maria Boleyn powróciła do rodzinnej Anglii w 1519 r. gdzie została damą dworu królowej Katarzyny Aragońskiej. Już wkrótce ojciec Marii zaplanował jej małżeństwo z Williamem Carey’em, który był wpływowym i zamorznym dworzaninem. Do ślubu doszło 4 lutego 1520 r. , a gościem na ślubie był sam Król Henryk VIII.

Królewska kochanka (1522-1526)

Nie wiemy kiedy dokładnie rozpoczął się romans Marii i Henryka VIII. Poprzednia kochanka króla, Elżbieta Blout (Bessie) urodziła Henrykowi syna, Henryka Fitzroy’a w 1519 r. i w czasie ciąży nie była kochanką króla. Król uznał syna Blout za swojego, i nadał mu tytuł książęcy. Być może Henryk VIII zainteresował się Marią Boleyn w 1519 r. ale możliwe też, że król jeszcze darzył uczuciem Bessie Blout, aż do jej ślubu w 1522 r. który sam zaaranżował. Od 1522 r. Król zaczął nadawać tytuły męzowi Marii Boleyn, i to prawdopodobne rok 1522 jest początkiem romansu.

Maria Boleyn

Maria Boleyn podczas czteroletniego romansu z Królem Henrykiem VIII urodziła dwoje dzieci – Katarzynę w 1524 r. i Henryka w 1526 r. Jednakże Maria była wtedy żoną Williama Carey’a a więc dzieci nosiły jego nazwisko i były oficjalnie uznane za jego potomstwo. Wielu historyków zastanawia się, czy Katarzyna i Henryk to dzieci króla. Istnieje powód aby tak sądzić – w końcu w tym czasie kiedy dzieci się narodziły, Maria była królewską kochanką. Istnieje kilka źródeł według których można uznać, iż dzieci Marii Boleyn są dziećmi króla, i tak na przykład : Henryk Carey był podobny do Henryka VIII według słów współczesnych mu osób, John Hale, Wikariusz of Isleworth napisał w 1535 r. jak jeden z mnichów zasugerował iż ‘młody panicz Carey’ jest nieślubnym dzieckiem Króla. Ponadto, sam Henryk VIII po śmierci Williama Carey’a ustanowił Annę Boleyn jako prawną opiekunkę Henryka, co mogło świadczyć o tym iż był to jego syn. Istnieje także jeszcze jeden dowód – stosunek Królowej Elżbiety I do Katarzyny i Henryka Carey. Elżbieta nadała im wiele tytułów i była z nimi w bardzo dobrych stosunkach. Przeciwnicy teorii iż Katarzyna i Henryk to dzieci króla zwracają uwagę na fakt, iz Henryk VIII nigdy nie uznał dzieci Marii Boleyn jako swoich, jak to uczynił w przypadku swojego nieślubnego syna urodzonego przez Bessie Blout. Poza tym, nie nadawał im tytułów, ani nie odnosil się do nich szczególnie. Jednak zwolennicy tezy, iż Careyowie jedynak byli dziećmi Henryka VIII wytykają fakt, iż w 1526 r. Henryk VIII zaczął interesować się siostrą Marii, Anną Boleyn, i byłoby to ogromnym nietaktem uznać dzieci jej siostry jako własne. Ponadto Henryk nie miał żadnego interesu w uznaniu kolejnej dwójki dzieci jako swoje – niewątplwie bardziej król pragnął mieć syna z prawego małżeństwa, który miałby prawo do dziedziczenia tronu.

W 1526 r. król Henryk VIII zakochał się w siostrze Marii Boleyn, Annie. Maria była w tym czasie w ciąży. Król prawdopodobnie liczył na to, iż podobnie jak Maria, Anna również zostanie jego kochanką. Jednak Anna Boleyn udowodniła jak bardzo różni się od swojej siostry – Maria cieszyła się z pozycji królewskiej metresy, jednak Anna nie zamierzała nią zostać. Wręcz przeciwnie, Anna odrzuciła propzcyję zostania ‘meitrese en titre’ – czyli jedynej prawdziwej królewskiej metresy, a dała do zrozumienia że może zostać żoną Króla. Już wkrótce Król rozpoczął starania o unieważnienie małżeństwa z Katarzyną Aragońską, aby móc poślubić ukochaną Annę Boleyn.

Problemy

'Kochanice Króla' - w roli Marii Boleyn wystąpiła Scarlett Johansson

Nie wiemy jak czuła się Maria Boleyn widząc swoją siostrę uwodzącą Króla, który całkowicie stracił dla niej głowę. Już wkrótce Maria musiała stawić czoła problemom – w 1528 roku jej mąż William Carey umarł na ‘poty angielskie’ pozostawiając ją w finansowych tarapatach. Henryk VIII wyciągnął pomocną dłoń do byłej kochanki, ustanawiając jej siostrę Annę jako prawną opiekunkę jej syna Henryka Careya, dzięki czemu Maria nie musiała martwić się o jego wychowanie i edukację.

W 1534 roku nastąpił punkt zwrotny w życiu Marii – wyszła za mąż pa raz drugi, ale nie z przymusu lecz z miłości. Mężem Marii został niższy stanem William Stafford.  Zwyczajem było prosić Króla o zgodę na małżeństwo, jednak Maria nie uczyniła tego prawdopodobnie ze strachu, że gdy Król i jej siostra odkryją iż Stafford jest niższy stanem, nie pozwolą na zawarcie małżeństwa.

Maria Boleyn wykazała się ogromną odwagą, ponieważ wiedziała czym grozi jej czyn. Anna Boleyn i jej ojciec byli wściekli na Marię,zwłaszcza iż ogłosiła ona im małżeństwo będąc w dodatku w ciąży. W oczach Anny, Maria pominęła jej rolę jako Królowej i głowy rodziny, nie pytając o zgodę na ślub oraz shańbiła rodzinę. Poślubiła człowieka o wiele niższego stanem, podczas gdy mogła zawrzeć małżeństwo które nie tylko jej samej przyniosłoby korzyści, ale także utwierdziło pozycję rodziny Boleyn na dworze królewskim. Maria Boleyn i William Stafford zostali wygnaniu z dworu przez Annę, a Tomasz Boleyn odciął Marii wsparcie finansowe. Maria została zmuszona prosić Tomasza Cromwella o wstawiennictwo w jej sprawie u Króla i jej siostry, gdyż znalazła się w ciężkiej finansowej sytuacji.  W liście do Cromwella Maria wyznała iż mogła co prawda poślubić człowieka wyższego stanu, jednak jej mąż pomimo iż nie pochodzi z zacnej rodziny, kocha ją i jest dla niej dobry. Napisała także iż ‘woli razem z nim błagać o chleb niż być królową’. List ten wyraźnie daje do zrozumienia iż Maria prawdziwie kochała Williama Stafforda, i nie żałowała swojej decyzji o poślubieniu go. Poza tym – jako że była kochanką króla, wiedziała jak wygląda życie metresy, i jak bardzo trzeba się starać aby utrzymać zainteresowanie monarchy.

Czy te słowa miały wywołać żal u Anny Boleyn, że wyszła za mąż za Króla, który ją zdradza? Wiemy, że pierwsze problemy między Anną a Henrykiem pojawiły się właśnie w 1534 r. kiedy to król zaczął inetersować się nieznaną z imienia dwórką, o którą Anna była tak zazdrosna, i którą odesłała z dworu z pomocą bratowej, Jane Rochford. Wiemy iż Krol Henryk nie odpowiedział na prośbę Marii, być może dlatego iż obraziła również jego nie pytając o zgodę na małżeństwo, lub po prostu nie chciał mieć nic wspólnego z byłą kochanką. Cromwell interweniował w imieniu Marii u jej ojca, brata i wuja, jednak bez skutku. Pomocną dłoń wyciągnęła Anna, wysyłając Marii pieniądze oraz złoty puchar, odmawiając jednak przyjęcia jej spowrotem na dworze.

Upadek Anny Boleyn

Zapewny ci z Was którzy oglądali film ‘Kochanice Króla’ (The Other Boleyn Girl) mają przed oczami scenę kiedy Maria Boleyn błaga Henryka VIII o uratowanie Anny, oraz scenę kiedy Maria odwiedza Annę w Tower. Niestety, żadna z tych scen nie miała miejsca, a przynajmniej nie została odnotowana.

Nie wiemy gdzie była Maria Boleyn podczas gdy jej siostra i brat zostali uwięzieni, a później skazani na śmierć i ścięci. Prawdopodobnie Maria odcięła się od tych tragicznych wydarzeń, które bez wątpienia odciscnęły na niej piętno.

Nie wiemy również, czy Maria Boleyn pojawiła się na królewskim dworze po krawaych wydarzeniach maja 1536, ale wiemy sporo o jej relacjach z ojcem, Tomaszem Boleynem. Nie ulega wątpliwości, iż spośród trojga swoich dzieci, to Annę Tomasz kochał i cenił najbardziej. Również Jerzy cieszył się uznaniem ojca. Maria natomiast była ‘czarną owcą’ – podczas pobytu we Francji zniesławiła imię swojej rodziny będąc nazywana ‘angielską klaczą’ i ‘prostytutką’, co na pewno nie podobało się Boleynowi. Jednak to również dzięki romansowi Marii z Królem Boleynowie pozostawali w łasce, obdarzeni wieloma tytułami i uznaniem. Po śmierci dwojga ulubionych dzieci, Tomasz Boleyn miał jedynie Marię. Prawdopodobnie pozwolił jej i jej mężowi zamieszkać w Rochford Hall w Essex,  a także przekazał Marii ziemie które, które przeszły na własność Marii po śmierci ojca w 1539 roku.

William Stafford, mąż Marii, pojawia się w dworskich zapisach po roku 1536. Znalazł się on między świtą mającą powitać Annę Kliwijską w Anglii, a był to nie lada zaszczyt zważywszy na fakt, iż Anna miała zostać nową Królową. Córka Marii, Katarzyna Carey, została mianowana damą dworu Anny Kliwijskiej, co mogło świadczyć o tym, iż Król pragnął aby jego (domniemana) córka mogła przebywać na dworze. Wydaje się, że po 1536 roku Maria i William finansowo stanęli na nogi, m.in. dlatego iż Maria odziedziczyła ziemie po swojej babce od strony ojca, Lady Margaret Butler.

Śmierć

Maria Boleyn zmarła 30 lipca 1543 roku, w wieku około 42 lat. Nie znamy miejsca jej pochówku. Z małżeństwa z Williamem Staffordem Maria miała dwoje dzieci które jednak nie żyły długo (syn Edward Stafford 1534-1545, oraz córka Anna, nazwana prawdopodobnie na cześć tragicznie zmarłej Anny Boleyn). Po śmierci Marii, William Stafford ożenił się ponownie. Jego żoną została daleka kuzynka, Dorota Stafford, która była wpływową damą dworu podczas panowania Elżbiety I. William Stafford i jego druga żona mieli wspólnie  sześcioro dzieci. Jako zwolennicy reformacji, William i Dorota musieli ratować się ucieczką do Genewy podczas panowania Marii I Tudor, która prześladowało protestantów. Słynny reformator Jan Kalwin był ojcem chrzestnym pierwszego syna Williama i Doroty Stafford.

William Stafford zmarł  5 Maja 1556 w Genewie.

Źródła:

1. Eric Ives : ‘Life and death of Anne Boleyn’

2. Artykuł na Wikipedii : http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Boleyn

Mary Boleyn portrayed by Scarlett Johansson in 'The Other Boleyn Girl' movie based on Phlippa Gregory's novel.

Mary Boleyn was sister of Anne and George Boleyn, daughter of prominent diplomat Sir Thomas Boleyn and lady Elizabeth Howard. We do not know when exactly Mary was born, probably between  1499 and 1508. For years historians were debating if Mary was older or younger sister of Anne Boleyn. It is believed she was older than Anne ; in 1597, her grandson, Lord Hunsdon, claimed the title of “Earl of Ormond” on the grounds that he was the Boleyns’ legitimate heir. if Anne had been the elder sister, the title would have belonged to her daughter, Queen Elizabeth I, since a title descended through the eldest female line in the absence of a male line.[1] Most historians believe that Mary was the eldest living daughter of Sir Thomas Boleyn and lady Elizabeth Howard.

Life in France

Education was a very important element of raising a child in Tudor times, and Sir Thomas Boleyn took care of his children’s education.  Mary was sent to France in 1514 to accompany Henry VIII’s sister, Mary Tudor. Eighteen-year-old Mary Tudor was going to France to marry King Louis XII, who was 52 at the time. Louis XII died on 1 January 1515, after only three months of marriage. Due to the tradition of Salic Law, which did not allow women to inherit the throne of France, he was succeeded by his first cousin’s son, Francis I who founded his own line of French kings.[2] Francis was married to Louis’s daughter Claude, but the marriage was loveless. Josephine Wilkinson wrote that:

‘Claude was treated as the royal baby-maker, while king Francis entertained himself with a series of powerful and enchanting mistresses[3]

Mary Boleyn caught French king’s eye and she became his mistress. He called her his ‘English mare’ and ‘prostitue infamous above all’.

Mary came back to England in 1519 , where she was appointed maid – of – honour to Catherine of Aragon, Henry VIII’s wife. On 4th of February 1520 she married Sir William Carey, and we know for certain that Henry VIII was a guest at their wedding.

King’s Mistress

We do not know when exactly Mary became Henry VIII’s mistress.  Perhaps Henry became interested in Mary Boleyn around 1519 (the same years that Bessie Blout gave birth to Henry’s illegitimate son, Henry Fitzroy), but he could still be infatuated with Bessie Blout, until her marriage that took place in 1522 (Henry arranged this match for Bessie).  Since 1522 Henry started promoting Mary’s husband, William Carey, and it is probably the year that affair between Mary and Henry started.

The affair lasted about four years and Mary gave birth to two children; Catherine (born c.1524) and Henry (born c. 1526). It is assumed that they were Henry VIII’s children; however Henry never acknowledged them as his. Why could we assume that Catherine and Henry Carey were King’s illegitimate children? There is some evidence ;

-          children were born during Mary Boleyn’s affair with Henry VIII ,

-          some 10 years after the child was born, John Hales, vicar of Isleworth, remarked that he had met a “young Master Carey,” whom some monks believed to be the king’s bastard, [4]

-          after William Carey’s death, Anne Boleyn became ward of Henry Carey

-          Queen Elizabeth’s close relationship with Catherine and Henry Carey.

Mary Boleyn

However, Henry VIII never acknowledged Mary’s children as his. Why? His affair with Mary ended in 1526, at the time when he became interested in Mary’s sister, Anne. It would be a huge indiscretion to acknowledge Mary’s children as his at that time. It wouldn’t benefit Henry if he would legitimize his children by Mary, because he already had one illegitimate son by another mistress, Bessie Blout. Henry knew that only legitimate offspring could inherit his throne, so he did not need more illegitimate children.

Problems

We do not know how Mary Boleyn felt when she saw her sister Anne becoming Henry’s fiancée. In 1528 Mary’s husband, William Carey, died on ‘sweating sickness’. Mary’s husband had left her with considerable debts, but Henry VIII helped his former mistress by granting Anne Boleyn wardship of Henry Carey.

Second marriage

In 1532 Mary accompanied royal entourage to France, where Anne Boleyn was officially presented to King Francis I as Henry’s future wife and Queen. In 1534 Mary Boleyn married for the second time and in September that years she was with child. Her husband, William Stafford, was not a nobleman but a soldier with a small income. Many historians believe that this was a love match. However not everyone was happy for Mary ; Anne Boleyn banished  sisiter and her new husband a from court.

Mary was again in financial problems ; her father stopped providing her with money. Anne turned against Mary, because she did not respect her as a Queen and head of the Boleyn family. Mary turned to Thomas Cromwell. She told him that :

‘I had rather beg my bread with him than to be the greatest queen in Christendom. And I believe verily … he would not forsake me to be a king.’

She told Cromwell that she married man who has lower station than her own, however she loved him. Anne sent Mary a golden cup and some money, but she refused to welcome her at court.

Anne Boleyn’s downfall

Mary’s banishment proved to be a blessing for her – soon her royal sister was accused of adultery, terason, incest and witchcraft. Anne and George were tried and executed, togeather with for other men involved in Queen’s ‘adultery’. We do not know if Mary was present at her siblings’s execution. There are some sources claiming that Mary sent her daughter, Catherine Carey, who was 12 at that time, to accompany Anne in her last days at prison and later – scafold.

We do not know what happened to Mary’s child – she was pregnant with William stafford in september 1534. Some sources says that she gave birth to a girl named Anne (after her sister) but the child died in young age.

Mary died on 19th July 1543, age around 40-43.


[3] IBID, p. 41

Sources:

1. Eric Ives : ‘Life and death of Anne Boleyn’

2. Artykuł na Wikipedii : http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Boleyn

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371