14 listopada 1501&153214 November 1501&1532

Scena ślubu z serialu 'Dynastia Tudorów'

Oficjalne źródła podają, że Henryk VIII poślubił Annę Boleyn 25 stycznia 1533 roku, ale kronikarz Edward Hall , który pisał w czasie rządów Henryka VIII, zanotował iż po powrocie z Calais, król oficjalnie zaślubił panią Annę Bulleyn” dodając że małżeństwo to zostało utrzymane w ścisłej tajemnicy i zarawarte 14 listopada 1532.

The official surces claim that Anne Boleyn and Henry VIII married secretly in earl 1533 (25.01). It has been however suggested that they underwent two marriage ceremonies. Chrinolcer Edward Hall, who wrote during Henry VIII’s reign claimed that :

“The kyng, after his returne [from Calais] maried priuily[privily] the lady Anne Bulleyn on sainet Erkenwaldes daie, whiche mariage was kept so secrete, that very fewe knewe it, til she was greate with child, at Easter after”

Considering that Elizabeth was born in September 1533, she must have been conceived around December 1532 and it is not enitirely impossible that the couple decided to marry after succesful meeting with king Francis I in Calais.

A więc jak było naprawdę?Czy Henryk VIII poślubił Annę Boleyn 14 listopada? Biorąc pod uwagę fakt, że pierwsze dziecko królewskiej pary – Elżbieta – przyszła na świat we wrześniu 1533 r., musiała zostać poczęta w grudniu 1532. Ceremonia zaślubin w listopadzie wydaje się więc prawdopodobnym wydarzeniem – Henryk i Anna, po udanym spotkaniu z Franciszkiem I w Calais, postanowili nareszcie skonsumować związek. Być może, ślub nie odbył się w pełnym znaczeniu tego słowa – możliwe że Henryk VIII złożył Annie uroczystą i wiążącą obietnicę, aby uspokoić jej sumienie.

W listopadzie 1532 Henryk VIII nie był jeszcze wolnym człowiekiem – w świetle prawa nadal był mężem Katarzyny Aragońskiej, czy więc popełnił bigamię poślubiając Annę? Mozna odpowiedzieć, że tak i nie : Henryk nie czuł się mężem Katarzyny Aragońskiej bo w świetle prawa kanonicznego, ich małżeństwo było nielegalne. Ale z drugiej strony – Henryk nie miał jeszcze rozwodu, więc w oczach wielu ludzi wciąż pzostawał w związku małżenskim z poprzednią królową.

Ciekawy jest też fakt, że 14 listopada 1501 r. Katarzyna Aragońska poślubiła Artura Tudora, przyszłego następcę tronu. Ślub był wspaniałym i bogatym wydarzeniem, ale zaledwie pół roku później młody książę zmarł, pozostawiając Katarzynę wdową.

Wedding scene from 'The Tudors'

Henry VIII was not yet free to marry Anne, because his marriage to Catherine of Aragon was still officially valid. The second marriage ceremony that took place in January 1533 is more reliable date, but perhaps, on 14th of November 1532 Henry VIII vowed his loyalty to Anne Boleyn, in order to ease her conscience, because evidence indicates that they consummated their relationship on their return from Calais in 1532.

Another wedding ceremony took place on 14th of November, but few years earlier – young Catherine of Aragon married Arthur Tudor, an heir to the English throne. It was a huge and glittery ceremony, but as we know – only six moths later joy changed into grief when young prince died and Catherine became a widow.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
4 Responses
 1. Sylwia says:

  Rozwód z Katarzyną nastąpił w maju. Mnie się wydaje, że ten ‘ślub’ w listopadzie mógł być w zasadzie zaręczynami. Wiadomo, że później ślub odbył się też w styczniu 1533. Mnie się wydaje, że Anna doskonale wiedziała że jeżeli spotkanie w Calais okaże się udane (a się okazało) to będzie musiała nareszcie oddać się Henrykowi, a co więcej – moim zdaniem oboje podjęli decyzję o podjęci staran o dziecko. Ale wierzę też w inteligencję Anny – nie werzę, że kobieta która przez 6 lat odmawiała, tak po prostu mogłaby się zgodzić – jeszcze wiele mogło się wydarzyć na Anny niekorzyść, więc myślę że potrzebowała ona czegoś w rodzaju zapewnienia. Zaręczyny lub szybko ślub mogły być właśnie taką formą zapewnienia.

 2. qdom says:

  mnie też ta teza była nieznana…Ale Henryk i tak popelnił bigamię – zarówno w listopadzie jak i w styczniu Katarzyna Aragońska nadal była żoną Henryka, ANULOWANIE małżeństwa odbyło się w maju 1533.

 3. Magdalena says:

  czytałam gdzieś o ślubie w 1532 i ta teza wydaje mi się prawdopodobna, gdyż Anna po tylu latach czekania nie oddałaby się Henrykowi bez ślubu, choćby prywatnego.
  Zgodnie ze sposobem myślenia Henryka jego małżeństwo od początku było nieważne, więc nie mógł popełnić bigamii. A sprawy techniczne? Który król by się nimi przejmował?

 4. Sylwia says:

  Czy Henryk VIII popełnił bigamię czy nie – to sprawa relatywna. Z jego i Anny punktu widzenia – nie popełnił bigamii bo jego małżenstwo od początku nie było ważne, ze względu na fakt że Katarzyna była wdową po zmarłym bracie, a dyspensę wydał ‘biskup Rzymu’ który oficjalnie już nie miał władzy w Anglii i nie był uznany za Głowę Kościoła. Z kolei z punktu widzenia Katarzyny Aragońskiej i jej popleczników, Henryk popełnił bigamię w związku z czym jego małżeństwo z Anną od początku nie miało mocy prawnej.
  Moim zdaniem 14 listopada 1532 doszło do jakiegoś rodzaju zapewnień ze strony Henryka VIII – Anna mogła się uchwycić jego obietnic i bez problemu poddać się jego woli. Myślę , że bardziej prawdopodobny wydaje się fakt, że 14 listopada doszło do oficjalnych (choć wciąż sekretnych) zaręczyn, a kiedy okazało się że Anna spodziewa się dziecka, odbył się prawdziwy ślub (też w tajemnicy).

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371