Przedmioty należące do Anny Boleyn cz. II

Projekt fontanny z 1534 r.

W poprzednim artykule z serii ‘Przedmioty należące do Anny Boleyn’ pisałam o tym, co stało się m.in. ze słynnym naszyjnikiem z pereł oraz strojami Anny ; pisałam także o innych przedmiotach należących do Królowej, które zachowały się do dnia dzisiejszego.

W dzisiejszym artykule pokażę i opiszę Wam pozostałe przedmioty które były własnością Anny Boleyn.

Ubranie do chrztu księżniczki Elżbiety

Ubranko do chrztu księżniczki Elżbiety Tudor ; dzisiaj tą pięknie haftowaną szatę można podziwiać na zamku w Sudeley. Według niektórych historyków ubranko to nie należało do Elżbiety gdyż nie ma na nim wyhaftowanych róż Tudorów. Jednak prawdopodobne jest, że ubranie należało do księżniczki ; odnaleziono je w Sudeley, zamku w którym mieszkała Katarzyna Parr po ślubie z Tomaszem Seymour’em. Katarzyna Parr była szóstą żoną Henryka VIII i pół roku po jego śmierci wyszła za miłość swojego życia, Tomasza Seymour’a. Katarzyna Parr opiekowała się nastoletnią Elżbietą i możliwe, że jako wdowa po Henryku VIII, otrzymała przedmioty należące do Elżbiety.  Jeżeli ubranko to faktycznie miała na sobie Elżbieta we wrześniu 1533 r., wówczas możliwe jest że Anna Boleyn własnoręcznie wyszywała i haftowała wzory.

Kolejną rzeczą należącą do Anny Boleyn jest projekt z 1534 roku. Anna podarowała Henrykowi VIII fontannę, którą zaprojektował Hans Holbein.  Ta niewielka fontanna miała służyć do mycia rąk przed posiłkiem. Przyozdobiona była herbem Anny Boleyn, koronowanym sokołem.

Niewielki miniaturowy gwizdek to przypuszczalnie także własność Anny Boleyn. Anna podarowała go jednemu z jej starżników w Tower, za to że traktował ją z szacunkiem. Sama Królowa otrzymała ten podarunek jako pierwszy wyraz miłości Henryka VIII.

Zapewne znacie słynny portret Holbein’a ‘Ambasadorowie’. Według niektórych historyków, istnieje prawdopodobieństwo, że Anna Boleyn zleciła wykonanie tego malunku. Anna uwielbiała sztukę i wspierała artystów, m.in. roztoczyła patonat nad największym angielskim malarzem Hansem Holbein’em. Holbein współpracował z Anną podczas jej trzyletniego małżeństwa z Henrykiem VIII, prawdopodobnie namalował również ją lecz obraz został zniszczony po śmierci Anny w 1536 r. Obraz ‘Ambasadorowie’ został namalowany wiosną 1533 r. i przedstawia dwóch francuskich ambasadorów – Jean’a de Dinteville i Georges’a de Selve. Dlaczego mamy powody przypuszczać że to Anna Boleyn zleciła namalowanie tego obrazu? Cały obraz jest przepełniony symbolami. Jeden z nich wskazuje datę 11 kwietnia, a właśnie tego dnia królewski dwór dowiedział się że Anna Boleyn jest Królową.

Hans Holbein, Ambasadorowie, 1533

Gwizdek Anny Boleyn który otrzymała od Henryka VIII

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371