Anna Boleyn i jej wpływ na Elżbietę Tudor : Część III

Anna Boleyn i jej wpływ na Elżbietę Tudor :

Część III : Królowa Elżbieta I Tudor

W poprzednich artykułach z serii ‘Anna Boleyn i jej wpływ na Elżbietę Tudor’ ( cz.I i cz.II)  opisałam życie Elżbiety do czasu gdy została Królową. W ostatnim artykule, postaram się przedstawić jaki wpływ na Elżbietę wywarła Anna Boleyn i czy Królowa kiedykolwiek wspomniała o swojej matce.

Nie możemy zapominać, że Elżbieta odziedziczyła tron po ojcu – Henryku VIII, i to właśnie swoją miłość i szacunek do niego bardzo często wyrażała. Dla wielu ludzi, Anna Boleyn wciąż była ‘wielką nierządnicą’ i zdrajczynią, dlatego gdyby Elżbieta podkreslała swój stosunek do niej, lub chciała oczyścić jej imię, przyciągnęłaby uwagę na zarzuty stawiane Annie Boleyn w 1536 roku – wśród nich cudzołóstwo.  W ten sposób Elżbieta ożywiłaby dyskusję – czy córka kobiety skazanej na śmierć za cudzołóstwo może być Królową? Jaka istnieje pewność, że Elżbieta faktycznie jest córką Henryka VIII, a nie któregoś z jej domniemanych kochanków? Elżbieta nie mogła pozwolić aby jej prawo do tronu było w jakikolwiek sposób kwestionowane, zwłaszcza że wciąż była nieślubnym dzieckiem Henryka VIII – po egzekucji Anny Boleyn, Elżbieta została uznana za bękarta, i nawet pomimo iż Henryk VIII pryzwrócił obie córki do aktu sukcesyjnego, to jednak obie pozostały nieślubnymi dziećmi. Maria Tudor zmieniła swój status z nieślubnej córki Henryka VIII, oraz uznała małżeństwo jej rodziców ważnym i legalnym. Elżbieta jednak nigdy nie poszła w ślady siostry – wolała milczeć niż wracać do dawnych sporów czy jest legalną córką Henryka VIII.

Pierścień który Elżbieta Tudor zamówiła w 1575 r., przedstawiający podobiznę Królowej i jej matki,Anny Boleyn

Oficjalnie Elżbieta Tudor nie wypowiadała się publicznie o swojej matce, chociaż zdaniem kilku historyków, wspomniała o niej co najmniej dwa razy podczas panowania Marii Tudor. Elżbieta nigdy nie wypowiadała się publicznie na temat egzekucji Anny Boleyn, dlatego też dzisiaj ciężko jest stwierdzić co na ten temat myślała. Jednak istnieje pewien dowód na to, iż Elżbieta nosiła pamięć o matce głęboko w sercu : do dzisiaj przetrwał jeden z pierścieni Elżbiety. Gdy na niego patrzymy, wydaje się być zwykłym pierścieniem, jednym z wielu jakie nosiła Królowa Elżbieta. Jednak pierścień ma w środku dwa małe portrety. Na dolnym widzimy samą Elżbietę Tudor, natomiast na górze – podobiznę Anny Boleyn! Elżbieta nosiła ten pierścień aż do śmierci. Zastanówmy się teraz przez chwilę – czy gdyby Elżbieta wiedziała że jej matka była winną zarzutów za które została ścięta, lub gdyby Królowa nie interesowała się osobą matki – czy nosiłaby jej podobiznę zamkniętą w pierścieniu? Odpowiedź nasuwa się sama – Elżbieta Tudor interesowała się swoją matką, chociaż publicznie nie mówiła o niej wiele.

Poza tym – wśród służących Elżbicie ludzi znajdowali się tacy, którzy znali Królową od jej narodzin, oraz dobrze znali Annę Boleyn. Jedną z takich osób była Blanche Parry – która opiekowała się Elżbietą od jej narodzin w 1533 r. (Parry miała wtedy około 25 lub 26 lat).  Prawdopodobnie Elżbieta wielokrotnie rozmawiała z Blanche o Annie Boleyn w zaciszu swoich komnat.

Królowa Elżbieta chętnie otaczała się krewnymi ze strony matki.  Miała dobre relacje z dziećmi swej ciotki Marii Boleyn (siostry Anny) – Henrykiem oraz Katarzyną Carey (po ślubie Knollys), którzy według niektórych, byli dziećmi Henryka VIII. Wśród dam dworu Królowej znalazły się również córki Katarzyny Carey (m.in. Lettice,Elżbieta) a jej synowie piastowali ważne stanowiska. Również dzieci Henryka Carey’a byli blisko Królowej, a podczas jego śmierci, Królowa przy nim czuwała.

A więc Elżbieta Tudor zapewne wielokrotnie rozmyślała o Annie Boleyn. Nie mogła wiele o niej mówić, ale z całą pewnością darzyła ją szacunkiem i miłością, będąc dumna, że to właśnie ona – córka znienawidzonej Anny Boleyn jest Królową.

Category: Artykuły
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371