Anna Boleyn i jej wpływ na Elżbietę Tudor : Część II

Anna Boleyn i jej wpływ na Elżbietę Tudor :

Część II : Maria i Elżbieta

Maria Tudor

Po rozprawieniu się z samozwańczą królową, Joanną Grey, na tron Anglii wstapiła córka Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej – Maria Tudor.  Maria prawdopodobnie nigdy nie przypuszczała, że zostanie Królową, jednak po śmierci jej brata Edwarda ten stan się zmienił. Maria, 37-o letnia wówczas, pragnęła przywrócić Anglię na łono Kościoła Katolickiego. Podczas tryumfalnego wjazdu do Londynu, z Elżbietą u boku, Maria wiedziała, że Anglia należy teraz do niej. Ludzie łaskawie powitali córkę Henryka VIII, ktora zawsze cieszyła się ogromną popularnością. Nikt jednak nie przewidzial,że rządy Marii przejdą do historii jako jeden z najbardziej ponurych okresów w historii Anglii, a sama Maria będzie określana mianem ‘Krwawej’.

Jak już wspomniałam w poprzednim artykule z tej serii, Maria Tudor miala bardzo dobre stosunki z Elżbietą, gdy ta była jeszcze dzieckiem. Chociaż ich relacje nie zawsze wyglądały dobrze – kiedy Elżbieta urodziła się w 1533 roku, Maria miała 17 lat i obwiniała Annę Boleyn za niedolę jej i jej matki, Katarzyny Aragońskiej. To własnie Elżbieta zajęła miejsce Marii w sercu Henryka VIII, oraz w akcie sukcesyjnym i to Elżbieta była księżniczką a Maria bękartem. Nastoletnia wówczas Maria została zmuszona do zamieszkania na dworze przyrodniej siostry w Hatfield, gdzie miała jej służyć. Prawdopodobnie czuła niechęć do noworodka, który zajął jej miejsce na dworze. Maria nienawidziała matki Elżbiety, Anny Boleyn, obwiniając ją o rozpad małżeństwa jej rodzicow oraz oddzielenie Anglii od Kościoła Katolickiego. Relacje córki Henryka i jego drugiej żony nie należały do udanych – pomimo prób pojednania ze strony Anny, Maria zawsze odrzucała jej propozycję. Nigdy nie chciala uznać Anny jako prawowitej żony Henryka VIII. Niechęć ta prawodpodobnie przeszła również na Elżbietę. Wszystko zmieniło się gdy Anna Boleyn została ścięta w maju 1536 roku. Wtedy Maria otoczyła Elżbietę troską i opieką, prawdopodobnie współczując jej sytuacji – śmierci matki oraz uznania za bękarta. Maria prawdopodobnie dostrzegła,że Elżbieta jest słodkim dzieckiem, dlatego ich relacje układały się bardzo dobrze. Do czasu.

Po wstąpieniu na tron, stosunek Marii do Elżbiety diametralnie się zmienił. Maria byla zagorzałą katoliczką, podczas gdy Elżbieta była wychowana w protestanckiej wierze. Maria próbowała zmusić Elżbietę aby ta uczęszczała na msze katolickie, jednak Elżbieta nie pojawiła się na żadnej z nich. Wiedząc, w jakim niebezpieczeństwie się znalazla, Elżbieta prosiła siostrę podczas prywatnej audiencji, aby pomogła jej zrozumieć doktryny katolickiej wiary, oraz wybaczyć jej nieobecność na mszach.

Niestety, Maria Tudor nie zamierzała pozwolić siostrze na samowolę. Prawdopodobnie widziała w Elżbiecie cechy Anny Boleyn – nie tylko ficzyne podobieństwo, ale także i charakter. Chociaż Elżbieta robila wszystko aby przypodobać się siostrze, wiedziała, że musi zachować szczególną ostrożność i nie powiedzieć czegoś, co by ją rozgniewało.

Powstanie przeciwko Marii Tudor

W 1554 roku wybuchło powstanie przeciwko Marii Tudor. Liderem tego zrywu był Tomasz Wyatt Młodszy, syn poety Tomasza Wyatta. Powstanie zostało wymierzone przede wszystkim przeciwko małżeństu Marii Tudor i hiszpanskiego Filipa II. Nie wiemy czy Elżbieta wogole była zamieszana w sprawy związane z powstaniem, ale dla jej przeciwników na dworze było oczywiste, że to dobry powód aby pozbyć się potencjalnej kandydatki na królową. Elżbieta została wezwana na dwór i przesłuchana. Kolejny raz dała o sobie znać inteligencja 21-letniej dziewczyny. Niestety, Elżbieta została poinformowana, iż wkrótce zostanie wysłana do Twierdzy Tower. W tych ciężkich chwilach, Elżbieta prawdopodobnie wspomninała swoją matkę – niewinnie oskarżoną o zdradę stanu, która również została osadzona w Tower oczekując na egzekucję. Elżbieta musiała bać się, że jej dni sa policzone. Maria Tudor miała powody aby pozbyć się Elżbiety tak samo jak Henryk VIII miał powody aby pozbyć się Anny Boleyn. Dzień przed aresztowaniem, Elżbieta napisała list do Marii, w którym wyznała swoją niewinność i błagała o łaskę.

Powstanie Wyatta zakończyło się egzekucjami wielu którzy brali w nim udział. Jednak Wyatt podczas przesłuchań nigdy nie wspomniał o Elżbiecie – dlatego też nie istniał żaden dowód który mógłby skazać młodą Elżbietę na smierć.

19 maja 1554 roku – dokładnie 18 lat po śmierci Anny Boleyn, jej córka Elżbieta została zwolniona z więzienia i osadzona w areszcie domowym. Musiała czuć ulgę, że nie zostanie ścięta, jednak wiedziała że jej życie ciągle jest w niebezpieczeństwie.

Maria Tudor była dosłownie o krok od wydania pozwolenia na egzekucję swojej przyrodniej siostry. Co ją powstrzymało? Być może nie mogła przekonać samej siebie aby zabić Elżbietę, gdyż podświadomie wiedziala że jest niewinna? A może ciągle ją kochała? Niewątpliwie Maria Tudor przelała na Elżbietę swoją nienawiść do jej matki oraz protestantów. Dla Marii to właśnie Anna Boleyn byla powodem wszystkich jej nieszczęść.

Pod koniec życia Marii nastąpiła nieznaczna poprawa stosunków pomiędzy siostrami, jednak nie na dlugo – wkrótce Maria znów zaczęła złościć się na Elżbietę. Po kolejnej ciąży urojonej, Maria Tudor nie miała już złudzeń – wiedziała że nie urodzi dziecka, które odziedziczy po niej tron i utrzyma Anglię w wierze katolickiej. Według Aktu Sukcesyjnego z 1553 roku to właśnie Elżbieta, córka Anny Boleyn, miała zostać Królową. Maria Tudor czuła zbliżającą się śmierć i wiedziała, że musi wskazać następcę tronu. Niechętnie, Maria wskazała Elżbietę, córkę znienawidzonej Anny. Tydzień później ‘Krwawa Maria’ zmarła.

17 listopada 1558 roku, Elżbieta Tudor została ogłoszona Królową Anglii. To właśnie córka, której narodzinmi był rozczarowany Henryk VIII, stała się najwybitniejszą władczynią Anglii, znaną jako ‘Królowa Dziewica’ oraz ‘Dobra Królowa Bess’. Czy jako Królowa, Elżbieta Tudor kiedykolwiek wspomniała o swojej matce? Czy próbowała dowiedzieć się o niej więcej? Na te pytania odpowiem w kolejnym artykule.

Category: Artykuły
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response
 1. [...] 1. Wpływ Anny Boleyn na Elżbietę Tudor : cz. II : Elżbieta i Maria [...]

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371