Rekonstrukcja medalu i nowości

Oryginalny medal z 1534 r., źródło: lucysblog.posterous.com

Witajcie kochani! Wiem, że czekacie niecierpliwie na nowe artykuły – dlatego dzisiaj postanowiłam opublikować jeden z nich, ze świeżą informacją ze świata Tudorów. Zanim jednak przejdę do artykułu, chciałabym nieco wyjaśnić dlaczego ostatnio na stronie panuje cisza – jak większość z Was wie, obecnie piszę książkę na temat Anny Boleyn po angielsku. Dlatego chwilowo po prostu brakuje mi czasu aby pisac artykuły na stronę i jednocześnie pracować nad książką. Obecnie kończę pracę nad wspomnianą książką, i w okresie promocji pojawi się wiele nowych artykułów – obiecuję że będą ciekawe! Planuję także zmiany na stronie więc nie przerażajcie się jak pewego dnia coś nie będzie działało – to tylko chwilowe usterki związane z odnową strony.

A więc do rzeczy – dzisiaj chciałam zwrócić Waszą uwagę na rekonstrukcję medalu Anny Boleyn wybitego w 1534 r. Rekonstrukcji dokonała Lucy Churchill, która zajmuje się rzeźbiarstwem profesjonalnie. Jak wiecie, medal ten jest jedynym współczesnym Annie Boleyn wizerunkiem i jest bardzo prawdopodpobne że wyglądała ona właśnie tak jak na medalu. Medal jest co prawda uszkodzony, jednak Lucy Churchill przyznała że to nie problem ponieważ większa część medalu zachowała się wspaniale, umożliwiajac tym samym odczytanie rysów twarzy. Oryginalny medal ukazuje kobietę o podłużnej twarzy, wydatnych ustach, z wystającą linią szczęki. Właściwie to szczęka Anny Boleyn na medalu jest dość wydatna i prawdopodobnie dlatego Anna nie była uznawana za piękną czy nawet ładną.

Rekonstrukcja medalu autorstwa Lucy Churchill, źródło: lucysblog.posterous.com

Niektórzy historycy już zwrócili uwagę na rekonstrukcję medalu, wyrażając zdanie iż jest to najbardziej autentyczny portret Anny Boleyn jaki obecnie posiadamy. Więcej o samym medalu – który można zamówić na stronie internetowej prowadzonej przez Lucy Churchill – oraz o jego powstawaniu, możecie przeczytać na blogu Lucy.

Co sądzicie o medalu? Jak Wam się podoba twarz Anny Boleyn?

Źródła:

http://www.lucychurchill.com/AnneBoleynMedal.php

http://lucysblog.posterous.com/the-moost-happi-portrait-of-anne-boleyn-a-rec

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
3 Responses
 1. Magdalena says:

  Z pewnością jest to jedyny wizerunek Anny powstały za jej życia jaki możemy oglądać. Nie jestem jednak pewna czy dokładnie odzwierciedla jej rzeczywisty wygląd. W końcu monety nie są najlepszymy portretami.

  Czytałam, że medal ten powstał wtedy gdy Anna była w ciąży i miał uczcić narodziny jej syna. Kiedy poroniła nie tworzono kolejnych kopii.

  Zastanawia mnie dlaczego Anna na medalu ma na sobie czepek w angielskim stylu, kiedy była zwolenniczką francuskiej mody. Może w celach propagandowych?

 2. Sylwia says:

  Dziękuję za komentarz, Magdaleno!
  Monety są właśnie najlepszymi portretami – ukazują ogromne podobieństwo do przedstawianej osoby i w przypadku Anny Boleyn medal potwierdza słowne opisy naocznego świadka.
  Tak, według przypuszczeń historyków Anna była wtedy w ciąży.
  To, że Anna była zwolenniczką francuskich czepków nie znaczy że nigdy nie nosiła czepków angielskich. Co ciekawe – na swoją egezekucję Anna także wybrała angielski czepiec. Nie wiem czy chodziło tutaj o propagandę, czy może po prostu Anna uważała że w angielskim czepku wygląda lepiej.

 3. Sylwia says:

  Tak, będą też artykuły promocyjne ale to dopiero w czasie promocji :-)

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371