Zwierzęta Anny BoleynZ

Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony zwierzętom Anny Boleyn.

Anna z psem, scena z serialu 'The Tudors'

Królowa miała pieska o imieniu Purkoy. Otrzymała go w prezencie od Honour Lisle, żony Gubernatora Calais. Anna bardzo przywiązała się do czworonoga, lecz niestety doszło do wypadku – mały Purkoy wypadł z okna i niestety stracił życie. Jedna z dam dworu Anny (i prawdopodobnie także jej bliska przyjaciółka) Margery Horsman napisała list do Honor Lisle iż królowa bardzo przeżyła śmierć pupila i nikt nie odważył się jej powiedzieć o wypadku. Zrobił to król Henryk, w bardzo delikatny sposób.

Joanna Denny w książce ‘‘Anne Boleyn: A New Life of England’s Tragic Queen’’ napisała iż wypadnięcie Purkoy’a z okna mogła wcale nie być wypadkiem ale zamierzonym działaniem mającym na celu wywołanie poronienia u Anny (str. 232).

Pojawiły się sugestie aby Purkoy’a zastąpić innym czworonogiem, ale Anna nie chciała o tym słyszeć. Ktoś zaproponował królowej modną małpkę lecz Anna wyznała iż ‘nie podobają jej się takie bestie i nie może znieść ich widoku’. Warto dodać jako ciekawostkę, że królowa Katarzyna Aragońska lubiła małpki i nawet z jedną z nich dała się sportretować. Małpy przypominały Katarzynie o jej ojczyźnie.

Anna Boleyn miała jeszcze jednego psa, charta o imieniu Urian. Podczas gdy Purkoy prawdopodobnie pełnił funkcję pieska ‘salonowego’ czyli domowego, Urian był psem typowo myśliwskim a więc bardzo przydatnym podczas polowań które Anna jak wiemy uwielbiała. Urian był prezentem od Williama Breretona (który jak pamiętamy został skazany na śmierć jako jeden z pięciu domniemanych kochanków królowej). Urian został nazwany na cześć brata Williama, Uriana Breretona. Czym ten dworzanin zasłużył na taki przywilej, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że podczas jednego z polowań, chart należący do Anny (Urian) oraz chart Uriana Breretona, wyrwały się spod kontroli właścicieli i rzuciły się na krowę pasącą się nieopodal, śmiertelnie raniąc zwierzę. Król Henryk VIII musiał później zapłacić właścicielowi zabitej krowy.

Charty

Norah Lofts i Alison Weir stwierdziły, że Urian to jedno z wielu imion pod którymi znany był sam Szatan, dlatego imię psa wybrane przez Annę mogło niejako świadczyć o jej winie (przy oskarżeniach o czary, które jednak w oficjalnym procesie nigdy nie padły). Jedna ze stron internetowych podaje, iż chart Anny został ścięty po jej egzekucji, jednak nigdzie w oficjalnych zapisach i materiałach takiej informacji uzyskać nie można, co może z kolei świadczyć iż jest to kolejny mit otaczający Annę Boleyn.

Anna lubiła także ptaki i często słuchała ich śpiewu. Nie znosiła natomiast pawi oraz pelikanów, a oba te gatunki zostały podarowane Henrykowi VIII jako prezent z Nowo Odkrytej Ziemi czyli Nowej Funlandii. Król umieścił żywe podarunki w klatkach w ogrodach pałacu Greenwich, na co Anna Boleyn bardzo się skarżyła i prosiła męża aby usunął egzotyczne ptaki z ogrodu, gdyż z powodu hałasu nie może ona odpoczywać o poranku.

Zwierzęta były także używane jako symbole na herbach rodowych i emblematach. Aby dowiedzieć się więcej o symbolicznym znaczeniu zwierząt na herbie i emblemacie Anny, przeczytaj ten artykuł.

Category: Artykuły  Tags: ,
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
 1. Magdalena says:

  Sylwio! Świetny artykuł na który warto było czekać tyle czasu. Zawsze zastanawiało mnie czy Anna miała zwierzęta, a jeśli tak to jakie. To jak ludzie odnoszą się do zwierząt wiele o nich świadczy, a to, że Anna była przywiązana do swojego pieska z pewnością stawia ją w dobrym świetle.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371