Śmierć Henryka Fitzroy’a

Henryk Fitzroy

W tym dniu w historii, 22 lipca 1536 roku, zmarł Henryk Fitzroy, nieślubny syn Henryka VIII i jego kochanki, Elżbiety Blout.

Henryk Fitzroy urodził się 15 czerwca 1519 r. Jego matka, zaledwie siedemnastaloletnia Elżbieta ‘Bessie’ Blout była kochanką Henryka VIII. Król, który od lat bezskutecznie starał się o męskiego potomka ze swą żoną Katarzyną Aragońską, uznał swego nieślubnego syna nadając mu zaszczytne nazwisko ‘Fiztroy’ co oznacza ‘królewski syn’.

Zanim Henryk VIII postanowił ożenić się z młodą Anną Boleyn, chciał aby to jego nieślubny syn objął po nim tron. Doszło nawet do spekulacji iż Henryk Fitzroy poślubi swą przyrodnią siostrę, Marię Tudor.

Od najmłodszych lat Henryk Fitzroy był traktowany jako królewski syn. Henryk VIII nadał chłopcu wiele tytułów m.in. otrzymał tytuł Księcia Richmond i Somerset, został Rycerzem Orderu Podwiązki oraz Lordem Admirałem. Henryk VIII byl bardzo dumny ze swego syna, ktory byl częstym gościem na dworze królewskim.  Wiemy także, że Fiztro z wyglądu był bardzo podobny do swego ojca.

W 1522 r. Henryk VIII wynagrodził Bessie Blout za urodzenie mu syna, aranżując jej małżeństwo z Gilbertem Tailboys, Pierwszym Baronem Tailboys. Dostali oni od Króla tytuły i ziemie. Bessie i Gilbert mieli razem troje dzieci.

25 listopada 1533 r. Henryk Fitzroy poślubił Marię Howard, córkę Księcia Norfolk. Był to tryumf Boleynów i Howardów, gdyż Maria Howard była kuzynką Anny Boleyn. Zarówno Henryk jak i Maria byli w wieku czternaastu lat w chwili zawarcia małzeństwa.

Podczas upadku Anny Boleyn Henryk Fiztroy zasiadał w jako jeden z sędziów ; chłopak był prawdopodobnie negatywnie nastawiony do żony swego ojca, gdyż Henryk powiedział mu, że Anna chciała go otruć. Fitzroy był obecny na egzekucji Anny Boleyn i według Alison Weir, gdy wszyscy zaczęli klękać i modlić się za nią, Fitzroy stał i nie wyświadczył Annie tej ostatniej przysługi.

Henryk Fitzroy zmarł 22 lub 23 lipca 1536 r. , prawdopodobnie w wyniku gruźlicy. Jego szybki pochówek wskazuje na pewne tajemniczne okolicznosci śmierci, których dzisiaj nie jestesmy w stanie jednoznacznie okreslić.

Rok po śmierci jedynego syna, w październiku 1537 r. trzecia żona Henryka VIII, Joanna Seymour, urodziła długo wyczekiwanego prawowitego następcę tronu, Edwarda, który w 1547 r. wstąpił na tron jako Edward VI. Niestety, chłopak zmarł w 1553 r. w wieku 16 lat.

Po śmierci Fitzroy’a ambicje rodziny Howardów legly w gruzach ; Maria Howard miała szanse zostać w przyszłości Królową Małżonką, gdyż okoliczności wskazywały że Fitzroy zostanie następcą Henryka VIII. Jego nagła śmierć położyła jednak kres tym spekulacjom. Maria Howard zachowała tytuł Księżnej Richmond i Somerset i pozostała na dworze Henryka VIII oraz zawarła bliskie kontakty z Małgorzatą Douglas i Madge Shelton. Egzekucja kolejnej żony Henryka VIII, także z rodziny Howardów, na pewien czas zachwiała pozycją tego wpływowego klanu ; Maria i jej rodzina zostali wtrąceni do Tower jednak wkrótce ich wypuszczono. Brat Marii, Henryl Hrabia Surrey, zachęcał ją aby została kochanką Henryka VIII, który był jej teściem, aby wywrzeć na niego wpływ i przynieść sławę rodzinie. Maria była oburzona i nie zgodziła się na takie traktowanie. Zmarła w 1557 roku.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
 1. Meneris says:

  No, nie wiedziałam że on miał takie stosunki z Anią.Bardzo ciekawe.

  Z innej bajki, masz jakieś informacjie o Madge Shelton? Chciałabym przeczytać jakiś artykuł o niej.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371