2 maja 1536 : Aresztowanie Anny Boleyn

2 maja 1536 : Aresztowanie Anny Boleyn

Aresztowanie Anny Boleyn ; rysunek z XIX wieku

Nigdy wcześniej Królowa Anglii nie została aresztowana. Anna Boleyn była pierwszą lecz nie ostatnią Królową która została osadzona w Tower. Jak do tego doszło?

Ten dzień zapowiadał się jak każdy inny ; królowa zbudziła się o poranku, ubrała się z pomocą swych dam, zjadła śniadanie w zaciszu swych komnat oraz udała się na mszę. Później Królowa obserowowała mecz tennisowy, podczas którego dostała wezwanie iż ma się niezwłocznie stawić przed Tajną Radą. Czy wtedy podejrzewała że stanie się coś złego?

Królowa weszła do swych komnat i zastała tam trzech znanych jej mężczyzn ; swego wuja, Księcia Norfolk Tomasza Howarda, Williama Fitzwilliama oraz Williama Paulet’a. Żaden z nich, oprócz Paulet’a którego Anna później nazwała ‘gentlemanem’ nie okazał jej szacunku należnego Królowej ; Anna narzekała później iż ‘obchodzono się z nią okrutnie’.  Nic dziwnego, w końcu tylko Paulet był przychylny Annie, podczas gdy Norfolk był jej odwiecznym wrogiem, a Fitzwilliam był stronnikiem Lady Marii Tudor.

Królowa została oskarżona o cudzołóstwo z trzema mężczyznami ; Markiem Smeatonem, Henrykiem Norrisem oraz trzecim nieznanym z imienia ‘kochankiem’. Niemniej jednak nie została aresztowana od razu, pozowlono jej powrócić do swych komnat, gdzie zjadła posiłek oraz przywdziała nowe szaty. Po posiłku przybyli słudzy Króla na czele z Norfolkiem który dzierżył w dłoni nakaz aresztowania. Anna Boleyn została poinformowana iż zostanie osadzona w Twierdzy Tower of London, i tam będą ją na biężąco inforowali o przebiegu śledztwa. Królowa prawdopodobnie wiedziała, że już nigdy nie powróci do swych komnat ; tym razem jej podróz do Tower miała być podróżą w jedną stronę. Królowa została poinformowana iż nie może spakować swoich osobistych przedmiotów takie jak stroje czy biżuteria ; nie mogła też wybrać swych dam dworu aby jej towarzyszyły. Królowa jednak dała wyraz swej inteligencji, gdyż podnióśłszy się z krzesła rzekła ‘Jeżeli są to rozkazy Króla, gotowa jestem je wypełnić’ ; pokazała iż jest posłuszną żoną.

Podczas trwającej dwie godziny podróży barką z pałacu Greenwich do Londyńskiej Twierdzy Tower, Anna Boleyn musiała rozmyślać nad swoim losem. Czy zostanie osadzona w lochu? Czy zostanie wydana na egzekucję bez procesu? Co teraz stanie się z jej córką? Być może Królowa podejrzewała że jest w niebezpieczeństwie, gdyż 26 kweitnia, kilka dni przed aresztowaniem, poprosila swego kapelana Mateusza Parkera, aby zaopiekował się Elżbietą, w razie gdyby Annie stało się coś złego. Parker dał królowej swe słowo, a wpóźniejszych latach został bliskim współpracownikiem Królowej Elżbiety.

Anna Boleyn po przybyciu do Tower ; scena z serialu 'Dynastia Tudorów'

Po przybyciu do Tower Królową Annę Boleyn powitały salwy z armat, oznajmiające przybycie ważenj osoby. Nie były to jednak wesołe saluty jak te w maju 1533 roku, kiedy Anna Boleyn przybyła do Tower przed swą koronacją. Nie było też Henryka, który wtedy ją czule pocałował. Dzień aresztowania niczym nie przypominał tego majowego dnia przed koronacją. Annę Boleyn przywitał Konstabl Twierdzy, Sir William Kingston.  W tym momencie, Anna Boleyn wpadła w panikę ; być może uświadomiła sobie że nie ma już odwrotu? Zapytała Konstabla „Panie Kingston, czy zostanę zesłana do lochów?” . Kingston odpowiedział jej w łagodnym tonie „Nie, pani, zostaniesz zakwaterowana w tych samych komnatach w których spędziłaś dni przed swą koronacją” ; po usłyszeniu tych słów, Królowa opadła bezsilnie na ziemię, powtarzając ‘To dla mnie zbyt wiele’ oraz ‘Jezu miej nade mną litość’.

Zachowanie Anny Boleyn zdradzało stan w jakim znajdowała się królowa ; od płaczu przeszła do śmiechu ‘co czyniła wielokrotnie od tamtej pory’. Prawdopodobnie Anna miała depresję, poza tym bała się kolejnych dni nie wiedząc jak i kiedy umrze, ponieważ prawdopodobnie zdawała sobie sprawę iż jej śmierć to kwestia czasu. Jednak w swych najgorszych koszmarach Anna Boleyn zapewne nie spodziewała się, że w cała sprawę zostanie zamieszany również jej brat, oraz pięciu a nie trzech wcześniej wspomnianych mężczyzn.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371