Miejsca związane z Anną Boleyn : Blicking Hall

Miejsca związane z Anną Boleyn

Cz.II : Blicking Hall

Blicking Hall w hrabstwie Norfolk

Kolejna część serii artykułów poświęconych miejscom związanym z Anną Boleyn. Tym razem przedstawiam Blicking Hall w hrabstwie Norfolk, posiadłość która w latach 1499-1505 należała do rodziny Boleyn.

Zanim Blicking Hall stał się własnością Tomasza Boleyna, należał do Johna Fastolfa, który był wodzem w czasie angielskiej Wojny Stuletniej. Jego herb ciągle można podziwiać w posiadłości.

Tomasz Boleyn i Elżbieta Howard, siostra Trzeciego Księcia Norfolk, pobrali się około 1498/99 roku i zamieszkali w Blicking Hall. To właśnie tutaj urodziły się ich dzieci : Maria (około 1499/1500),  Jerzy (ok. 1504) oraz dzieci które z różnych względów wcześnie zmarły. Nie jest pewne czy Anna Boleyn urodziła się w Blicking Hall gdyż data jej narodzin do dnia dzisiejszego pozostaje zagadką. Podawane są dwie daty ; 1501 i 1507, najprawdopodobniej było to latem. Jeżeli Anna urodziła się w 1501 r. to najpewniej miało to miejsce właśnie w Blicking Hall, jeżeli w 1507 to w Hever. Ciekawym faktem jest iż w Blicnking Hall znajduje sie pomnik i portret na których pisze ; ‘Anna Bolena hic nata 1507’ czyli ‘Anna Boleyn urodzona tutaj w 1507’. Nie jestem pewna czy można wierzyć tym inskrypcjom ; Boleynowie przenieśli się z Blicking Hall do Hever w 1505 r.  a więc Anna nie mogła urodzić się w Blicking.

Posiadłość w Blicking Hall jaką widzimy dzisiaj, została odbudowana na ruinach należących do Boleynów, przez Sir Henryka Hobart’a, za panowania Jakuba I Stuarta. Za arhitekta uważa się Roberta Leminge.

W 1940 r. posiadłość Blicking Hall trafiła na listę National Trust, organizacji która zajmuje się konserwacją zabytków oraz przyrody na terenie Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Po rekonstrukcji i konserwacji, Blicking Hall otworzono w 1962 r. i do dzisiaj można zwiedzać tę posiadłość.

Ogród w Blicking Hall

Według znanych legend, w dniu egzekucji czyli 19 maja, pozbawiony głowy duch Anny Boleyn pojawia się w Blicking Hall w powozie zaprzężonym w bezgłowe konie, prowadzonym przez bezgłowego woźnicę. Anna ubrana jest na biało i trzyma swoją głowę pod pachą. Kiedy powóz zatrzymuje się przed wejściem do posiadłości, Anna wychodzi z powozu i udaje się do środka, aby tułać się tam aż do świtu. Wedlug niektórych źródeł, również Jerzy i Tomasz Boleyn byli widziani w Blicking Hall.

Więcej informacji o Blicking Hall, znajdziecie tu ;

http://www.nationaltrust.org.uk/main/w-vh/w-visits/w-findaplace/w-blickling-estate/w-blickling-gallery.htm

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
 1. Susannah says:

  Tam jest cudownie!!!! Tak bardzo chciałabym tam pojechać! Fajnie że trochę nam przybliżyłaś to miejsce,dziękuję!

 2. MarcinFar says:

  Właśnie, Susannah ma rację! :) Artykuł – jak zwykle – fenomenalny.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371