You must be logged in to post Login Register


Register? | Lost Your Password?

Search Forums:


 


Wildcard Usage:
*    matches any number of characters
%    matches exactly one character

Ubiór w czasach Henryka VIII a stroje w serialu 'Tudorowie'

No Tags
UserPost

9:57 am
March 17, 2011


Melinda

Member

posts 60

Jedną z wad jakie zarzuca się serialowi to to, że stroje nie są takie jakie faktycznie noszono za panowania Henryka VIII. Czytałam artykuł na tej stronie o strojach i dzięki temu trochę bardziej orientuję się co noszono ale jednak nie widzę aż takich odstępstw w serialu od rzeczywistości.

Jedyne co ja zauważam to ;

- w serialu kobiety nie noszą tych 'hoods' czyli kapturków, a sama Anna Boleyn ani razu nie ma na głowie 'french hood' a tak bardzo promowała modę z Francji; 

No i to tyle, pozostałe stroje mi się podobają i nie widzę różnicy między nimi a strojami z rzeczywistości. A Wy? 

3:32 pm
March 17, 2011


MarcinFar

Member

posts 280

Melinda, bardzo dobry temat. Ja sam jestem bardzo ciekaw, zapewne musimy poczekać na opinię Sylwii…Mi się stroje podobają, nie mam nic im do zarzucenia, a cóż, strojami się nie interesuję…; )

3:49 pm
March 17, 2011


Dominika

Member

posts 86

Stroje to nieodłączna część tego srialu;) A są świetne. Na pewno nie jedna z Nas mogłaby pozazdrościć takich pieknych sukienek…Słyszałam o pewnej kobiecie, która wzorująć się na epoce Tudorów nosi na co dzień właśnie takie stroje…z pewnością przyciaga wzrok przechodniów;)

"French hood" wygląda okropnie…może dlatego nie chceli oszpecić Natalie Dormer w serialu ?!

8:25 pm
March 17, 2011


Arega

Krośniewice, Polska

Member

posts 133

Suknie,a właściwie wszystkie kostiumy z najdrobnieszymy szczegółami(biżuteria) są świetne ;p a to, że niepoprawne historycznie to już druga sprawa. Sama bym sobie strawiła taką suknie jak ta z "nominacji" Anny na markiza(jakkolwiek to nadal idiotycznie brzmi) czy cały strój z "We are on the edge of the golden world!", może bez tego dziwnego czegoś na głowie ;p

8:43 pm
March 17, 2011


Sylwia

Administrator

Admin

posts 711

Ja też bym nosiła te stroje z serialu bo są genialne! :) Tutaj macie linki do programu o modzie w czasach Tudorów i inspiracji jakie dzisiaj są czerpane z tamtego okresu ;

http://www.youtube.com/watch?v…..UEtXn6GdvA

http://www.youtube.com/watch?v…..re=related

Mnie się wydaje że głównymi niedociągnięciami są właśnie nakrycia głowy ; za panowania Henryka VIII kobieta nie mogła pojawiać się publicznie z rozpusczonymi włosami, chyba że z okazji koronacji, ślubu czy innych tego typu uroczystości. Dopiero w czasach Elżbiety Tudor kobiety nosiły rozpuszczone włosy i finezyjnie je upinały. W serialu aktorki noszą albo rozpuszczone włosy albo upiętę, ozdobione róznymi diademami itp. a powinny nosić 'hoods' takie jak słynne 'french hoods' czy 'english gable hood'. 

Jeżeli chodzi o samej suknie to główne niedociągnięcie polega (chybaCool) na tym że męskie stroje są za bardzo elżbietańskie, przynajmniej jeżeli chodzi o sezony od 1 do 3, bo w 4 zauważyłam angielskie. Główna róznica to ta, że w czasach Henryka VIII stroje męskie były takie jakby 'nabite' albo inaczej mówiąc męzczyzna wyglądał w nich na dwa razy większego niż w rzeczywistości był, a stroje Elżbietańskie bardziej przylegały do ciała, były bardziej opięte i odsłaniały nogi.

W ubiorze kobiety natomiast w serialu nie zauważyłam aby miały takie ogromne rękawy, czy też 'kirtle' czyli tą spódnicę wystając spod 'sukni właściwej' ; w serialu stroje są jednolite. Moim zdaniem o to chodzi.

Mnie osobiście jednak te stroje w serialu nie kłują w oczy, wręcz przeciwnie, są wspaniałe! Laugh

"I almost wish we were butterflies and liv'd but three summer days – three such days with you I could fill with more delight than fifty common years could ever contain."

John Keats 

 

9:51 pm
March 17, 2011


Dominika

Member

posts 86

Właśnie, rozpusczone włosy były oznaką czystości,nosiły je najczęściej dziewice aby podkreslić swoją niewinność, natomiast u mężatek najlepiej widziano nakrycia głowy<formy wymionione powyżej>

Stroje rzeczywiście są fenomenalne. Moje marzenie (jedne z wielu;) mieć na swoim ślubie suknię śubną Jane Seymour, jak napotkam takiego samego świra na punkcie epoki Tudorów ;D. Moim zdaniem jest przepiękna…Link do zdjęcia:

http://img2.timeinc.net/ew/dyn…..dors_l.jpg

7:31 pm
March 20, 2011


Susannah

Member

posts 125

Dokładnie tak. Moim zdaniem stroje w Tudorach są super, naprawdę genialne, ale chyba jednak za bardzo …. nowoczesne? Oczywiscie nie mam nic przeciwko ale jednak miło byłoby zobaczyć prawdziwego ducha epoki odbitego w ubiorzeSmile

No Tags

About the Queen Anne Boleyn Forum

Forum Timezone: Europe/London

Most Users Ever Online: 59

Currently Online:
2 Guests

Currently Browsing this Topic:
1 Guest

Forum Stats:

Groups: 2
Forums: 23
Topics: 164
Posts: 2451

Membership:

There are 666 Members

There is 1 Admin

Top Posters:

MarcinFar – 280
czixxxa – 170
Arega – 133
Jane – 129
Susannah – 125
asabay – 118

Recent New Members: ssdmzup1, missjessica, mosthappy, Imno, Vanila, Catherine

Administrators: Sylwia (711 Posts) 
 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371