Narodziny Marii Tudor

Maria Tudor

W tym dniu w historii, 18 lutego 1516 roku urodziła się Maria Tudor, piąte dziecko Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej. Maria była jedynym dzieckiem królewskiej pary które przeżyło dzieciństwo.

Maria jako jedyne dziecko Henryka VIII została następczynią tronu. Król bardzo pragnął mieć syna gdyż jeszcze nigdy w historii Anglii żadna kobieta nie władała krajem- jedynym przykładem była Cesarzowa Matylda której rządy nie budziły entuzjazmu. W kulturze hiszpańskiej z kolei (matka Marii była Hiszpanką) kobiety miały pełne prawo dziedziczenia, dlatego też Katarzyna Aragońska nie potrafiła zrozumieć dlaczego Henryk VIII tak bardzo pragnie męskiego dziedzica.

Jako następczyni tronu i córka Henryka VIII, Maria miała przed sobą wiele ofert małżeństwa. Została zaręczona z delfinem Francjii Franciszkiem de Valois w 1518 r. jednak kilka lat później zaręczyny zerwano. Maria miała także zostać żoną Karola V, pochodzącego z jej rodziny Cesarza Rzymskiego i krola Hiszpanii (starszego od niej o 16 lat) jednak i do tego małżeństwa nigdy nie doszło. Już jako dojrzała kobieta, Maria sama zaplanowała swoje małżeństwo z synem Karola V, Filipem Habsburgiem, młodszym od niej o 11 lat. Związek ten nie był jednak szczęśliwy.

Przez kilka lat Henryk VIII usiłował rozwieść się z Katarzyną Aragońską, aż w końcu w 1533 r. ogłosił się Głową Kościoła w Anglii i zerwał stosunki z Rzymem. Henryk unieważnił swoje długoletnie małżeństwo z Katarzyną, uznając ich wspólne dziecko Marię za bękarta. Nową księżniczką i następczynią tronu została Elżbieta.

Po 3 latach małżeństwa z Anną Boleyn , Henryk VIII posłał drugą żonę na szafot w maju 1536 r. W tym samym roku zmarła matka Marii, Katarzyna Aragońska, która została pochowana nie jako Królowa Anglii lecz jako Księżna Wdowa.  Maria nie mogła odwiedzić matki podczas jej ostatnich dni, miała także zakaz uczestniczenia w pogrzebie. Trzecia żona, Jane Seymour pragnęła pogodzić króla z jego najstarszą córką, i w efekcie Maria powróciła na dwór, wcześniej jednak podpisała dokument w którym uznała że małżeństwo jej rodziców jest nieważne a ona sama jest bękartem. Prawdopodobnie Maria obawiała się o własne życie, krążyły bowiem plotki że jeżeli nie podporządkuje się woli ojca, zostanie ścięta. Jane Seymour urodziła królowi upragnionego syna, sama jednak zmarła kilka dni po porodzie. Henryk ożenił się jeszcze trzykrotnie jednak żadne z jego kolejnych małżeństw nie przyniosło mu potomstwa.

Maria prawdopodobnie nigdy nie przypuszczała, że zostanie Królową, jednak po śmierci jej brata Edwarda ten stan się zmienił. Maria, 37-o letnia wówczas, pragnęła przywrócić Anglię na łono Kościoła Katolickiego. Podczas tryumfalnego wjazdu do Londynu, z Elżbietą u boku, Maria wiedziała, że Anglia należy teraz do niej. Ludzie łaskawie powitali córkę Henryka VIII, ktora zawsze cieszyła się ogromną popularnością. Nikt jednak nie przewidzial,że rządy Marii przejdą do historii jako jeden z najbardziej ponurych okresów w historii Anglii, a sama Maria będzie określana mianem ‘Krwawej’.

Aby dowiedzieć się więcej o życiu i panowaniu Marii Tudor, przeczytaj artykuły :

1. Wpływ Anny Boleyn na Elżbietę Tudor : cz. II : Elżbieta i Maria

2. Upadek Anny Boleyn : księżniczka Maria

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

 • Language

 • Archives

  • 2018 (2)
  • 2017 (8)
  • 2016 (7)
  • 2014 (2)
  • 2013 (9)
  • 2012 (22)
  • 2011 (70)
  • 2010 (9)
 • Newsletter

 • Facebook

 • Currently Reading

  ISBN: 9781848945371